Nejnovější

Lipovské ohlédnutí za úspěšným Horňáckým zpěváčkem 2016 slovem i ve fotografii

LIPOV-V neděli proběhlo v místní Sokolovně regionální kolo dětské pěvecké soutěže Horňácký zpěváček. Tři nejlepší děti v kategorii do 10 let postupují do oblastního kola, které se uskuteční v červnu na Podluží. Na už daný termín 8. května zavítají z Lipova porotou čtyři vybraní zpěváčci z kategorie od 10 do 15 let s lidovou písní do Mekky slováckého folkloru-Strážnice.  

Sedmičlenná porota v čele s legendárním horňáckým primášem a zpěvákem Martinem Hrbáčem neměla zrovna lehký úkol nominovat z převážně velké kvality účinkujících. Mezi řadou hostů byl vedle místopředsedy Senátu PČR Zdeňkem Škromachem i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který vyzdvihl význam dětských folklorní soutěží, jako je Horňácký zpěváček, pro zachování lidových tradic v kraji.

„Folklor miluji. Dělal jsem ho několik roků v rodné obci na Brněnsku, kde jsem stárkoval v našem podhoráckem kroji.  Tance jako beseda či podšavle byly abecedou.  Děkujeme s dcerou za nádherně prožité odpoledne v Lipově všem, malým zpěváčkům i organizátorům,“  prohlásil viditelně spokojený Michal Hašek.

Mezi diváky nechyběly ani starostky folklorně proslavených obcí na Kyjovsku, Jana Bačíková z Vacenovic a Anna Hubáčková z Ratíškovic. „Přijela jsem do Lipova později, ale i přesto jsem si to užila. Když vidíte ty děti, jak stojí ruky v bok a nad hlavou a zpívají krásné písničky v nažehlených krojích, srdce zaplesá. Ten moment jsem pyšná, že jsem z tohoto malebného kraje. A hlavně jsem si vzpomněla na Zpěváčka ve Vacenovicích v minulém roce,“ sdělila Jana Bačíková, která se také ráda strojí do lidového kroje.

„Včera jsme já i můj manžel měli krásný zážitek, zpěváčci byli úžasní, odvážní a někteří skoro už profi. Se všemi jsem si pobrukovala a úplně jsem zapomněla na čas. Akce svou uvolněnou atmosférou  neměla chybu. Blahopřeji všem talentovaným zpěváčkům a díky patří i samotným organizátorům za perfektní zázemí,“ řekla první žena Ratíškovic, Anna Hubáčková.

Smyslem akce podle pořadatelů je umožnit nadaným dětem regionu Horňácko představit své hlasy za doprovodu cimbálové muziky před publikem, motivovat je ke zpěvu a poznání lidových písní a tím uchování hodnot tradiční lidové kultury regionu Horňácka.

Organizátory soutěžní přehlídky byly Obec Lipov a Agentura AV. „Předcházející čtyři ročníky jsem pořádal v centru regionu Velké nad Veličkou. Z důvodu rekonstrukce tamního kulturního domu jsem požádal představitele radnice v Lipově, kde  je po Velké druhá velká základna mládežnického a dospělého folkloru v regionu. Vsadil jsem na správnou kartu, protože spolupráce klapla na výbornou. Nakonec jsem obětavému lipovskému starostovi Miloslavu Jagošovi záviděl jeho tým z kulturní komise obce. Příkladné nadšení v pomoci, která bohužel chybí u stejné komise ve Velké,“ pochvaloval lipovské spolupořadatele hlavní organizátor Antonín Vrba.

Horňáckého zpěváčka, sošky autora, keramika Jaroslava Homoly letos získali sedmiletý Janíček Pavlík z Hrubé Vrbky v kategorii do 10 let a v kategorii od 10 do 15 let čtrnáctiletý Karel Soviš z Veselí nad Moravou.

Vedle horňáckých zpěváčků, které doprovázela HCM Velické Trnečky s primáškou Lenkou Jochovou se představila dětská cimbálová muzika Hrozének, zpěvačka Magdalena Kantoráková a hosté ze Slovenska, záhorácká Cimbálofka Leváránek z Velkých Levár s velkým talentem, desetiletým primášem Markom Simkom.

 

—————————————————————————————————————————————–

Autor: (av, ph) Foto: Petr Holeček, Antonín Vrba, Radek Bartoníček, Jana Evjaková

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*