Nejnovější

Děcka ze Skoronic reprezentovala v předvelikonoční Praze a o vystoupení nemají nouze

Praha-Od roku 1991 se stalo tradicí, že v adventním čase a v době velikonočních svátků zpívá a tancuje v Praze na charitativních koncertech, v rámci trhů na Staroměstském náměstí a při Betlémském zvonění v Betlémské kapli dětský folklorní krůžek Děcka ze Skoronic. 

1

„Byla to pro nás velká pocta být mezi účastníky a vystupovat na slavnostních bohoslužbách Květné neděle v hlavním městě,“ informovala nás umělecká vedoucí Marie Holcmanová.

Z baziliky sv. Jiří kráčela krojovaná mládež z Kyjovska s kardinálem Dominikem Dukou ve průvodu do katedrály sv. Víta na pražském Hradě, při obětování a sv. přijímání skoronská děvčátka zpívala církevní písně a po skončení obřadů celou výpravu přijal kardinál ve své rezidenci, v Arcibiskupském paláci. Nechyběla při tom ani prohlídka historického objektu s odborným výkladem sestřičky Dominiky, která byla v posledních hodinách života u umírajícího prezidenta Václava Havla a taky na něho vzpomenula. Z balkonu arcipaláce měly děti v krojích možnost vyhlídky na Hradčanské náměstí, kdy právě v poledne probíhala výměna hradních stráží za doprovodu vojenské dechové hudby.

Nezapomenutelné zážitky z třídenního uměleckého turné doplňovaly vystoupení při velikonočních trzích na Staroměstském náměstí a při stejné akci v Toulcově mlýně v Praze-Hostivaři. Sympatické při tom bylo, že po každém vystoupení dětí přicházeli za Marií Holcmanovou diváci s pochvalnou řečí. Našlo se i několik obdivovatelů-organizátorů. kteří si mladé folkloristy ze Slovácka pozvali opět do Matičky českých měst.

„Je to příjemný pocit, ale pochvala patří ve spolupráci především dětem, rodičům, babičkám. Také mě těší, že se prakticky nemusíme nikde nabízet k vystoupení, které k nám jde samo a to nejen tady v Praze. Na mnoha místech republika už také ví, kde leží naše malá obec Skoronice s velkými lidovými tradicemi,“ dodala spokojeně Holcmanová, která je známá svojí důsledností při práci s folklorem. 

Národopisný soubor Děcka ze Skoronic byl založen v lednu 1990 a za tu dobu prošlo souborem na sto dvacet chlapců a děvčat nejenom ze Skoronic, ale i z Vlkoše, Žádovic a Kyjova. V současné době má jedenáct členů ve věku od pěti do dvanácti let a během roku až padesát vystoupení.

Autor: Antonín Vrba (Nové Slovácko), foto: av

Fotoreport od Antonína Vrby (postupně doplňován)

1

3

2

4

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*